Dlaczego nie udaje się działanie profilaktyczne
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jednak rzadko kiedy w praktyce stosujemy tę zasadę. Świadczy o tym niewielkie zainteresowanie programami profilaktycznymi. Z pewnością to spore wyzwanie dla administracji i samorządu. Jak mu sprostać?
Potrzeby zdrowotne po pandemii COVID-19 zdecydowanie wzrosły. I to na wszystkich polach. Najlepszym sposobem na przeciwdziałanie pogarszaniu się stanu zdrowia populacji – właściwie niezależnie od pandemii – jest profilaktyka, z którą jest w Polsce problem. Pomimo tego, że programy profilaktyczne są postrzegane jako część systemu opieki zdrowotnej, za funkcjonowanie którego odpowiada rząd i samorządy, to jednak ich realizacja jest utrudniona przez szereg przeszkód. Jak je pokonać?
Czy dbamy o swoje zdrowie
Spoglądając na różnego rodzaju dane łatwo zauważyć, że jako społeczeństwo nie dbamy o własne zdrowie. Nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, stosowanie różnego rodzaju używek – to tylko najważniejsze z listy „grzechów zdrowotnych” Polaków, które przekładają się na to, że zapadamy na choroby, których po prostu można uniknąć. Poza tym korzystne nawyki zdrowotne przekładają się na lepsze rokowania prawie w każdej chorobie. Niestety realizacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta